Hasartmängusõltuvus

Liis Mägi
WriterLiis MägiWriter

Senised uuringud näitavad, et patoloogilistel mänguritel ja narkomaanidel on impulsivuse ja palga otsimise jaoks samad geneetilised eelsoodumused. Nii nagu narkootikumide kasutajad vajavad kõrgemate tulemuste saamiseks üha tugevamaid lööke, on ka sundmängurid üha riskantsemad. Samuti kannatavad nii narkomaanid kui ka probleemsed mängijad võõrutusnähte, kui nad on eraldatud soovitud kemikaalist või põnevusest. Ja mõned uuringud viitavad sellele, et mõned inimesed on eriti haavatavad nii narkomaania kui ka kompulsiivsete hasartmängude pärast, kuna nende tasustamisring on olemuselt alaaktiivne --- see võib osaliselt seletada, miks nad otsivad suurt rõõmu.

Veelgi veenvamalt on neuroteadlased õppinud, et ravimid ja hasartmängud muudavad paljusid samu aju ahelaid sarnaselt. Need teadmised pärinevad inimeste aju verevarustuse ja elektrilise aktiivsuse uuringutest, kui nad täidavad arvutis erinevaid ülesandeid, mis jäljendavad kasiinomänge või panevad proovile nende impulssjuhtimise. Mõnes eksperimendis teenivad või kaotavad erinevatest tekkidest valitud virtuaalsed kaardid mängija raha; muud ülesanded kutsuvad kedagi reageerima ekraanil vilkuvatele üksikutele piltidele kiiresti, kuid mitte teistele reageerima.

2005. aastal Saksamaa tehtud uuringus, milles kasutati sellist kaardimängu, nähtub, et probleemimängijad - nagu narkomaanid - on kaotanud tundlikkuse oma kõrge taseme suhtes: võites olid katsealustel aju premeerimissüsteemi kriitilises piirkonnas tavalisest madalamad elektrilised aktiivsused. 2003. aastal Yale'i ülikoolis tehtud uuringus ja 2012. aasta Amsterdami ülikoolis läbi viidud patoloogiliste mängude tegijatel, kes võtsid testid, millega mõõdeti nende impulsiivsust, oli eelfinaalsetes ajupiirkondades ebaharilikult madal elektriline aktiivsus, mis aitab inimestel riske hinnata ja instinkte alla suruda. Narkomaanidel on sageli ka loendita prefrontaalne ajukoore vorm.

Täiendavad tõendid selle kohta, et hasartmängud ja narkootikumid muudavad aju sarnasel viisil, leidsid aset hämmastav grupp inimesi: neurodegeneratiivse häirega Parkinsoni tõvega inimesed. Parkinsoni tõbi, mida iseloomustab lihasjäikus ja värinad, on põhjustatud dopamiini tootvate neuronite surmast keskmises ajus. Kümne aasta jooksul on teadlased märganud, et märkimisväärselt suur osa Parkinsoni patsientidest - 2–7 protsenti - on sunniviisilised mängurid. Ühe häire ravi aitab tõenäoliselt kaasa teise tekkele. Parkinsoni tõve sümptomite leevendamiseks võtavad mõned patsiendid levodopa ja muid ravimeid, mis suurendavad dopamiini taset. Teadlased arvavad, et mõnel juhul modifitseerib tekkinud keemiline sissevool aju viisil, mis muudab riskid ja kasu - näiteks need, kes mängivad pokkerimängu - ja atraktiivsemateks ning löövega seotud otsusteks on raskem vastu seista.

Uus arusaam sundmängimisest on ka teadlastel aidanud sõltuvust ennast uuesti määratleda. Kui varem arvasid eksperdid sõltuvust kui kemikaalist sõltuvust, siis nüüd määratlevad nad seda sõltuvalt tõsistest tagajärgedest korduvalt rahuldust pakkuva kogemuse saamiseks. See kogemus võib olla kokaiini või heroiini kõrge tase või põnev kasiinos oma raha kahekordistada.

"Varasem idee oli, et sõltuvuseks saamiseks peate sisse võtma ravimi, mis muudab aju neurokeemiat, kuid nüüd teame, et peaaegu kõik, mida me teeme, muudab aju."

ütleb Los Angelese California ülikooli psühhiaater ja sõltuvuse ekspert Timothy Fong.

"On mõistlik, et ka mõni eriti rahuldust pakkuv käitumine, näiteks hasartmängud, võib põhjustada dramaatilisi [füüsilisi] muutusi."

About the author
Liis Mägi
Liis Mägi
About

Liis Mägi, Eesti tõusev täht online-kasiinomängude lokaliseerimises, tabab mängu olemust, põimides sisse Eesti rikka kultuurialatoon. Tema lähenemine ühendab globaalse kõlapinna kohaliku hõnguga.

Send email
More posts by Liis Mägi